
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Phosphor Bronze |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin over Nickel |
| Pitch | 1 mm |
| Current Rating | 500 mA |
| Number of Positions | 16 |
Stock: 108
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16483
Ext.Price$0.16483
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16483 | $0.16483 |
| 10 | $0.14610 | $1.46100 |
| 50 | $0.12950 | $6.47500 |
| 100 | $0.11168 | $11.16800 |
| 500 | $0.09632 | $48.16000 |
| 1000 | $0.08978 | $89.78000 |
| 3000 | $0.08369 | $251.07000 |
